Spotkanie na Pradziadzie

W dniach 16-18.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły, w tym klasy III uczestniczyli w kolejnych działaniach ekologicznych w ramach projektu "Janka i Honza- ekologiczni badacze". W ramach spotkania uczniowie w pierwszym dniu przeszli na Pradziad, najwyższy w całym górskim Wysokiego Jesionika. To zarazem najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw. Byliśmy na WIEŻY RTV, najwyższym punkcie Pradziada. Tego samego dnia byliśmy relaksować się w Karlovej Studánce (Miejscowość Karlova Studánka szczyci się najczystszym powietrzem w Europie Środkowej i położone jest na wschodnim zboczu najwyższej góry Jasioników wśród dziewiczej przyrody. Wspaniały klimat i krystalicznie czyste sprawiają, że panują tu wyjątkowo korzystne warunki do leczenia chorób układu oddechowego. Woda mineralna o wysokiej zawartości kwasu węglowego i metakrzemowego jest wykorzystywana w zabiegach hydroterapeutycznych oraz kuracji pitnej. Stosuje sie tu również okłady borowinowe. Nowoczesne zaplecze medyczne oraz wysoko wykwalifikowana kto zadra gwarantują wysoki poziom i skuteczność zabiegów leczniczych. W mieście czynny jest kryty basen termalny wraz z jacuzzi i zapleczem wellness, otwarty dla wszystkich gości. ). 
Drugi dzień, kolejne niespodzianki. Byliśmy na elektrowni wodnej. Elektrownia ta to nie tylko magiczna budowla, ale także największa elektrownia wodna w Republice Czeskiej. Jest posiadaczką trzech „naj”: ma największą pompoturbinę w Europie (325 MW), największy spad wody w RCz (510,7 m) i największą łączną moc w RCz (2 x 325 MW). Jest to dzieło unikalne, które zwyciężyło w ankiecie portalu iDNES na siedem cudów Republiki Czeskiej.
Po obiedzie wyruszyliśmy do Velkich Losin na warsztaty do muzeum papiernictwa. 
Dzień trzeci- ostatni. Wizyta w jaskini na Pomezi. Jaskinie Na Pomezi to pełne stalaktytów groty usytuowane niedaleko miasteczka Lipova Lazne. To prawdziwy labirynt wypełniony setkami tysięcy stalaktytów formowanych przez miliony lat. Dnem części jaskini płynie nieduża rzeka, której woda zbiera się w wielu sintrowych jeziorach. Krystaliczna skała wapienna, w której powstały jaskinie, pozwoliła na stworzenie wysokich i wąskich korytarzy, które czasami przeradzają się w bardziej przestrzenne pomieszczenia. Ściany ozdobione są naciekowymi kaskadami. Sale poszczególnych jaskiń noszą piękne nazwy: korytarz Rzymskich Łaźni, Lodowe Pomieszczenie, Królewski Komin, Klenotnica.
Było cudownie.  przyjaźnie nawiązaliśmy z kolegami z Czech. Czekamy na kolejne spotkanie :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza